top of page

W symbiozie z nowoczesnym światem – rozmowa z Jackiem Ostrowskim


"W symbiozie z nowoczesnym światem – rozmowa z Jackiem Ostrowskim"

"Mało który polski projektant, który nie nazywa siebie artystą, może się pochwalić takim sukcesem jak on. Bo jak inaczej określić utrzymanie się na wysokiej fali przez kilka lat i to w czasach kryzysu?

Dobre pomysły mnie nie opuszczają – taki był tytuł naszego pierwszego wywiadu. Sześć lat później wygląda na to, że jest tylko lepiej: Twoja kariera, zwłaszcza w ostatnich dwóch latach, mocno przyspieszyła. Jaki masz przepis na sukces?

Dokładnie pamiętam naszą rozmowę, jak to szybko zleciało… Owszem, mogę śmiało powiedzieć, że dobre pomysły cały czas mi towarzyszą. I oby nie przestały (śmiech). Mocno przyspieszyłem, ponieważ sytuacja na rynku nie pozwala na spoczywanie na laurach. Projektant musi być kreatywny, cały czas tworzyć i dostosowywać się do panującego trendu, jednocześnie wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów. I to jest właśnie ten przepis na sukces: dawać z siebie trochę więcej niż nam się wydaje, że możemy, z uwagą obserwować to, co się dzieje wokół i wyciągać odpowiednie wnioski. To całkiem proste! (śmiech) Zwłaszcza z tymi „odpowiednimi wnioskami”. Jakie Ty wyciągnąłeś wnioski dla siebie? Trafne pytanie. Przez te 6 lat dużo się wydarzyło. Sytuacja na rynku biżuterii nie rozpieszczała, zresztą nie rozpieszcza i dzisiaj. Jak już wspominałem, trzeba być bardzo kreatywnym, żeby „być”. Swoją działalność otworzyłem w pierwszych latach kryzysu, zapewne dlatego od początku miałem inne podejście. A jako że czasy prosperity nie zdążyły mnie rozleniwić, ciężka praca i determinacja są u mnie niejako stanem naturalnym. Może to brzmi trywialnie, ale ja naprawdę jestem przekonany, że dzięki temu można osiągnąć zamierzony cel. I to jest właśnie ten mój sukces.

Ale to nie wystarczy, potrzebny jest przede wszystkim pomysł. Jaką część sukcesu tworzy dobry design, a jaką ciężka praca? Determinacja to połowa sukcesu, musi jednak bazować na talencie czy pomyśle. Natomiast dobry design to ciężka praca. Moim zdaniem nie da się tego rozgraniczyć. Nie wystarczy wymyślić fajną rzecz, która jest tylko wizualnie fajna. Projekt musi być dostosowany do produkcji, ozdoba zaś wygodna i funkcjonalna. Inwencja twórcza jest niezbędna również na etapie działań marketingowych, które trzeba podjąć, by wyrób sprzedać. Ja sam robię zdjęcia, projektuję katalogi i display’e, bo najlepiej „czuję” moją biżuterię. Gdzie przebiega granica między jednym a drugim? Moim zdaniem ona nie istnieje, to jedność. Przełomem był pierścień Big Ring, w którym odszedłeś od srebra i postawiłeś na akryl. To był też Twój bilet wstępu do świata mody.

Miałem sporo szczęścia, ponieważ Big Ring, duży, kolorowy pierścień z akrylu z kryształami Swarovskiego, został zauważony przez niemiecki Vogue. I od tego wszystko się zaczęło. Pierścień szybko zyskał sympatię wśród polskiej publiczności, co zachęciło mnie do pójścia w tym właśnie kierunku. Przydała mi się umiejętność obserwacji tego, co się dzieje wokół, i tak powstała kontynuacja: kolekcja Street Line. To projekt mocno eksperymentalny, ponieważ postanowiłem iść na całość i rozbudowałem kolekcję do maximum pod względem kolorystycznym, zróżnicowaniu dodatku srebra , kryształów Swarovski Element’s oraz bursztynu. Miałem wiele obaw, ale dało się: kolekcja została dobrze przyjęta przez odbiorców. To mnie tylko utwierdziło w przekonaniu, że czasem warto ryzykować. Dzięki temu znacznie przyspieszyłem i zostałem zauważony w świecie